ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

بنیاد توسعه رایانش سریع و ابری

HPC and Cloud Computing Development Foundation

تحلیل انتشار اطلاعات یا Diffusion در گراف شبکه اجتماعی

یکی از مهم‌ترین فرایندهای دینامیکی در شبکه‌های اجتماعی و کلاً شبکه‌های پیچیده، فرایند تحلیل انتشار اطلاعات است. به‌طورکلی هر چیزی که بتواند به‌صورت فیزیکی یا مجازی میان گره‌ها جابجا شود می‌تواند در این فرایند انتشار مدنظر قرار گیرد. از انتشار بیماری‌های واگیردار ویروسی و یا بیماری‌های واگیردار اجتماعی گرفته تا انتشار حوادث و خرابی‌ها، از شایعه گرفته تا گسترش یک عقیده یا دین و مذهب، از تبلیغ یک محصول گرفته تا گسترش یک فناوری، از انتشار اخبار گرفته تا انتشار رأی همگی در این دسته قرار می‌گیرند. یک چنین انتشارهایی ممکن است به‌صورت آشکار رخ ندهند و ما فقط از روی شواهد موجود پی به وجود انتشار ببریم. مثلاً در زمان شیوع یک ویروس واگیردار، ما فقط افرادی را می‌بینیم که یکی پس از دیگری بیمار می‌شوند؛ ولی اینکه این بیماری از چه طریقی به آن‌ها رسیده است را نمی‌توانیم دریابیم. وظیفه اصلی این پروژه یافتن این جریان‌های مخفی اطلاعاتی است که با مشاهده رخدادهای گوناگون درنهایت به یک گراف پیشنهادی به‌عنوان گذرگاه اطلاعاتی خواهد رسید.

 


پروژه تحلیل انتشار اطلاعات به‌طورکلی وظیفه تشخیص جریان‌های مخفی اطلاعات در درون محتوی متنی که درواقع شاه‌راه‌های اطلاعاتی هستند را به‌صورت یک گراف وزن‌دار بر عهده دارد. وزن یال‌های این گراف درواقع نشانگر میزان سرعت(عکس لختی زمان ) انتقال اطلاعات از طریق یال مربوطه است. و گره‌های این گراف نشان‌دهنده تارنماهای تأثیرگذار در انتشار اطلاعات درون شبکه است که هر یک از این تارنماها با توجه به رفتار خود در برخورد با جریان اطلاعاتی می‌تواند نقشی متفاوت داشته باشد. این نقش‌ها شامل تولیدکننده اطلاعات، مصرف‌کننده اطلاعات و انتقال‌دهنده اطلاعات هستند. این وظیفه با استخراج خصوصیات منفرد هر جریان اطلاعاتی(که در این سند به آن‌ها آبشارهای اطلاعاتی هم گفته می‌شود) و گره­های دخیل در آن جریان تکمیل می‌گردد. در ادامه به توضیح مفصل هر یک از وظیفه‌های تعریف‌شده در این پروژه می‌پردازیم.

 

 

 

 

از ویژگی‌های مسئله‌ای که می‌بایست به دنبال راه‌حلی مناسب برای آن باشیم می‌توان موارد زیر را بیان کرد:

  • بسیاری از اوقات شبکه اجتماعی یا شبکه اطلاعاتی‌ای که در بستر آن انتشار رخ می‌دهد را به‌سختی می‌توان شناسایی کرد. که این امر علت‌های گوناگونی را شامل می‌شود. ازجمله:
    • جمعیت‌های مخفی یا دور از دسترس. مانند مصرف‌کنندگان مواد مخدر
    • وجود ارتباطات ضمنی[۱]. مانند شبکه‌های برخط[۲] به اشتراک‌گذاری اطلاعات[۳]
  • اغلب مشاهده نتایج فرآیند انتشار در چنین شبکه‌های مخفی‌ای به‌سادگی رخ می‌دهد. برای نمونه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
    • در مورد انتشار ویروس می‌بینیم که در اثر شیوع یک بیماری واگیردار مردم پی‌درپی بیمار می‌شوند و به پزشک مراجعه می‌کنند
    • در شبکه‌های اطلاعاتی می‌بینیم که خبر خاصی در بین خبرگزاری‌ها وبلاگ‌ها شروع به پخش شدن می‌کند و به‌سرعت شیوع می‌یابد

 

 


[۱] Implicit

[۲] Online

[۳] Information Sharing

 

 -------------------------------------------

منبع:

http://cnets.indiana.edu/groups/nan/informationdiffusion، خانه بیگ دیتای ایران