ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

بنیاد توسعه رایانش سریع و ابری

HPC and Cloud Computing Development Foundation

درباره OpenStack

OpenStack در جولای 2010 آغاز به کار کرد و ابتکاری از شرکت میزبانی Rackspace و NASA است. OpenStack از کد ها و استاندارد های متن باز استفاده می نماید و هم برای تامین کنندگان و هم برای مشتریان سرویس های ابری مزایایی در بر دارد. هدف OpenStack 2.0 این است که به سازمان ها اجازه دهد تا قابلیت های رایانش ابری را با استفاده از نرم افزار هایی متن باز بر روی سخت افزار هایی استاندارد، ایجاد نمایند و ارایه دهند . OpenStack مجموعه اي از مولفه هاي متن باز براي تحويل ابر هاي عمومي و خصوصي است.

اين مولفه ها عبارتند از 1) OpenStack Compute كه Nova ناميده مي شود، 2) OpenStack Object Storage كه Swift ناميده مي شود و 3) OpenStack Image Service كه Glance ناميده مي شود.

Nova براي تخصيص و مديريت شبكه هاي بزرگ ماشين هاي مجازي و ايجاد يك سكوي رايانش ابري افزونه و مقياس پذير طراحي شده است . Nova دارای نرم افزار، کنترل پنل ها و API هایی است که برای هماهنگ نمودن یک ابر لازم می باشند و شامل مديريت نمونه های در حال اجرا، مدیریت شبکه ها و کنترل نمودن دسترسی کاربران و پروژه ها است.

 Swift براي ايجاد يك انباره ي ذخيره سازي مقياس پذير و افزونه با استفاده از كلاستر هايي از سرور هاي مناسب به منظور ذخيره ي پتا بايت هايي از داده هاي در دسترس، به كار مي رود. Swift يك سيستم فايل يا سيستم ذخيره سازي داده ي بلا درنگ نيست بلكه يك سيستم ذخيره سازي بلند مدت براي داده هاي دائمي و ايستا است. Glance اكتشاف، ثبت و تحويل سرويس image هاي ديسك مجازي را فراهم می نماید .

Glance با داشتن یک مخزن image با قابلیت پشتیبانی از چندین فرمت، اجازه ی آپلود نمودن image ها را با فرمت های VHD، VDI و QEMUL می دهد. تامین کنندگان سرویس و شرکت ها که از ابر خصوصی استفاده می نمایند و موسسات با سخت افزار های فیزیکی می توانند از OpenStack برای استقرار ابر ها در مقیاس بزرگ استفاده نمایند. تمامی کد های OpenStack تحت مجوز Apache 2.0 توسعه یافته اند و به صورت آزاد و رایگان در دسترس هستند. هدف OpenStack در قابلیت جابجایی مجازی سازی است که کاربر در آن قادر خواهد بود تا از فناوری های مجازی سازی که در ابر میزبانی شده اند به سادگی از یکی به دیگری مهاجرت نماید که شامل ماشین های مجازی اجرا شده در ناظر های VMware، Xen، HyperV و KVM می باشند. با وجود این امکانات در ابر، کاربر قادر خواهد بود به سادگی بین ابر های عمومی و خصوصی Amazon، Rackspase، Eucalyptus، Ubuntu Enterprise Cloud و دیگر ابر ها سویچ نماید. تطبیق یافتن  استاندارد انتشار یافته ی مجازی سازی مانند Open Virtulization Format (OVF) به OpenStack کمک شایانی نموده است . بخش زيادي از كد هاي OpenStack با زبان Python نوشته شده اند .

 

 

معماري OpenStack .