ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

بنیاد توسعه رایانش سریع و ابری

HPC and Cloud Computing Development Foundation

پترل نرم افزار بررسی و تحلیل کلیه چالش های زیر زمینی و شبیه سازی مخازن

معرفی 

نرم افزار پترل (PETREL) که توسط شرکت شلمبرژر به دنیای صنعت نفت معرفی شده است نرم افزاری یکپارچه برای مطالعه و حل کلیه چالش های زیرزمینی شامل تفسیر اطلاعات لرزه نگاری و شبیه سازی مخزن می باشد. در ورژن جدید این نرم افزار امکانات جانبی جهت سهولت کار مهیا شده است. همچنین برای بالا بردن کار و دسترسی سریع به داده‌ها، ویژگی کار به صورت آنلاین در آن پیشبینی شده است که کاربر قادر است داده‌های خود را در سروری مرکزی وارد کرده، و بقیه کاربران مرتبط بر اساس طبقه بندی محدودیت دسترسی، آنرا بررسی کرده، تغییرات لازمه را اعمال، سپس بروز شدهٔ آنرا ذخیره نماید.

از ویژگی‌های این نرم افزار معرفی فرمت جدید برای داده‌های لرزه نگاری است. با توجه به بالا بودن محاسبات process داده‌های لرزه نگاری، معمولاً برای اینکار ابرکامپیوترهایی در نظر گرفته شده است. اما این فرمت جدید، مقدار درگیری ram و CPU کامپیوتر را کمتر در نتیجه کاربر قادر به استفاده از این نرم افزار حتی در کامپیوترهای شخصی است.

 

 

 

از ویژگی های مورد توجه ورژن جدید نرم افزار توجه به مدیریت مخزن است. همان طور که می‌دانید، در مدیریت مخزن تمامی گروه های مهندسی با هم کار می کنند. این نرم‌افزار قابلیت دسترسی یک داده از یک ماژول به ماژول دیگر را دارا می باشد. یعنی گروه تعبیر لرزه نگاری بعد از انجام عملیات مورد داده ها را ذخیره کرده سپس گروه مخزن از آن استفاده می کنند. یعنی تمامی پایگاه داده های این نرم افزار با هم مرتبط هستند.دیگر ویژگی ورژن جدید این نرم افزار، جلوه های تصویری آن می باشد که تعبیر و تفسیر و همچنین بررسی قسمت‌های آنرا آسانتر می نماید. این نرم افزار همچنین قادر است مستقیاً داده ها را به بعضی نرم‌افزاری مانند CMG ارسال نماید که با توجه به ادعاهای صورت گرفته، توانایی این نرم افزار در نمایش شبیه سازی های طراحی شده، قویتر می باشد. 

 

ویژگی‌های نرم افزار Schlumberger Petrel

 • قابلیت copy/paste نتایج و داده‌ها
 • ترسیم سه بعدی نمودارها با نهایت دقت و کیفیت
 • داشتن ابزارهای متنوع برای حوزه‌های کاری مختلف
 • افزایش بهره‌وری گردش کار
 • اشغال کم منابع سیستم و قابل استفاده بر روی سیستم‌های خانگی
 • قابل استفاده در رشته های حفاری، معدن، معماری و...
 • تمام ابزارهای لازم از تفسیر لرزه نگاری تا شبیه سازی مخزن در یک نرم افزار یکپارچه مجتمع شده که این موضوع تمامی مشکلات import/export داده ها بین نرم افزارها را مرتفع می سازد.
 • قابلیت به روزرسانی بسیار سریع در هنگام ورود داده های جدید برای اخذ تصمیمات سریع تر و مطمئن تر
 • دارای رابط گرافیکی کاربر پسند با قابلیت undo/redo و ذخیره سازی تاریخچه مدل برای استفاده و یادگیری آسان تر

 

قابلیتهای نرم افزار Schlumberger Petrel

 • همکاری و ارتباط دیسیپلین های مختلف

مدت زمانی از فهم این موضوع که یکپارچه سازی امری ضروری وحیاتی است می گذرد با این حال یکپارچه سازی داده ها تنها شروع کار بوده و برای داشتن بینش دقیق از مخازن با ساختارهای پیچیده نیاز به یکپارچه سازی فرایندهای کاری میباشد. این موضوع منجر به حفاظت و جذب اطلاعات از اکتشاف تا تولید و یا بعبارتی از مدل کننده های سیستم های نفتی تا مهندسی مخزن و فراتر از آن بوده و منجر به این موضوع خواهد شد که همگی بینش مشترکی از مخزن زیرزمینی خوهند داشت. چه در صورتیکه کاربر در حال کار بر روی اکتشاف چاه های آب های عمیق می باشد و چه در حال تهیه برنامه جامعه حفاری در سنگ های shale است، petrel قابلیت گردشکار بصورت چند دیسیپلینی را فراهم می کند.

 • دسترسی ساده و آسان به علوم مختلف

در گذشته کاربرد مناسب و صحیح علوم به معنای تهیه و استفاده برنامه های کاربردی متفاوت و جداسازی و ایزوله کردن علوم متفاوت از یکدیگر بود. Petrel طیف وسیعی از علوم شامل مدسازی مخزن تا پردازش کامپیوتری در prestack و مدلسازی به کمک تطابق تاریخچه را گرد هم آورده و علاوه بر آن framework توسعه نرمافزار petrel به نام ocean امکان استفاده از قابلیت های درونی و موجود petrel برای توسعه بیشتر و استفاده از آن را در اختیار تیم های توسعه دهنده قرار داده است.

 • افزایش بهره وری گردش کار

با توجه به نیاز روز افزون صنعت به افزایش بازدهی مخازن پیچیده، افزایش بهره وری امری ضروری و حیاتی می باشد. نرم افزار petrel از گردش کار تکرارپذیر و خودکار برای دستیابی به بهترین اقدامات/خروجی های کاربردی  به منظور به اشتراک گذاری آنها در کل سازمان پشتیبانی می کند. داده های جدید به آسانی در مدل ها لحاظ شده که این موضوع منجر به به روز بودن همیشگی مدل های موجود از مخازن زیر زمینی می شود.

آنالیز عدم قطعیت و بهینه سازی گردش کار امکان بررسی و تست حساسیت پارامترها و آنالیز سناریوهای مختلف می شود. استودیوی جدید بهره وری را بافراهم کردن بانک های اطلاعاتی که امکان دسترسی چندین کاربر را فراهم می کنند و قابلیت کار بر روی مدل را به صورت مشترک در سطح سازمان فراهم میکنند، افزایش دادهاست

 

دانلود نسخه 2015 

بخش 1 - یک گیگابایت

بخش 2- یک گیگابایت

بخش 3 - 367 مگابایت

دانلود Schlumberger Petrel_2015 Plugins

دانلود Schlumberger Petrel_2015.5 New License – Valid till 2020

 

آموزش 

جزوه آموزش Petrel در ۱۲ قسمت به صورت PDF تهیه شده است که از لینک داده شده می توانید آنرا دانلود کنید. این جزوه آموزشی به زبان انگلیسی و به صورت کاربردی همراه با تصاویری از محیط نرم افزار می باشد.

  دانلود مقاله 

 

--------------------------------------

منابع: خانه مهندسی نفت ، سایت نواندیشان ، downloadly.ir